11. JJ w BB / 2013

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

PATRONAT: Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult
DYREKTOR ARTYSTYCZNY: Tomasz Stańko
OPIEKA PROGRAMOWA: ECM
MIEJSCE KONCERTÓW: Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 27

13.11.2013, środa, godz. 18.00

Koncert jazzu tradycyjnego – Keith Ball and his Jazzmen

Keith Ball – śpiew
John Bennett – puzon
Hugh Ledigo – fortepian
Nick Millward – perkusja
Bill Coleman – bas
Ben Cummings – trąbka
Julian Stringle – klarnet

14.11.2013, czwartek, godz. 19.00

Eliane Elias feat. Marc Johnson „Swept Away”

Eliane Elias – wokal, fortepian
Marc Johnson – kontrabas
Graham Dechter – gitara elektryczna
Mauricio Zottarelli – perkusja i instrumenty perkusyjne

Eliane Elias pochodzi z Brazylii, od ponad 30 lat mieszka w Nowym Jorku. Gra na fortepianie i śpiewa. Współpracowała z Randym Breckerem i Herbie Hancockiem. Najnowszą płytę Swept Away nagrała dla wytwórni ECM.

15.11.2013, piątek, godz. 18.00

David Virelles feat. Andrew Cyrille „Continuum”

David Virelles – fortepian
Andrew Cyrille – perkusja
Ben Street – kontrabas
Román Díaz – instrumenty perkusyjne

Urodzony w 1983 roku na Kubie, pianista David Virelles, po przeprowadzce do Nowego Jorku w 2009 roku szybko znalazł się w elitarnym gronie grających w najlepszych jazzowych venue, z takimi muzykami jak Steve Coleman, Ravi Coltrane, Hermeto Pascoal, Paul Miotian. Jego kariera rozwija się w bardzo szybkim tempie, jego ostatnia płyta „Continuum” w rankingach dwóch dziennikarzy The New York Times znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2012 roku. Nagrana z basistą Benem Streetem, legendarnym perkusistą Andrew Cirillem oraz perkusjonistą Romanem Diazem, to świeze jazzowe granie, nasycone południowym temperamentem. Dodatkowego czaru dodaje wpleciona komputerowo poezja kubańskiego poety Alberto Lescay’a.

Tomasz Stańko. Vision Project

Tomasz Stańko – trąbka
Sylvie Courvoisier – fortepian
Mark Feldman – skrzypce
Mark Helias – kontrabas

16.11.2013, sobota, godz. 18.00

Fly Trio

Mark Turner – saksofon tenorowy
Larry Grenadier – kontrabas
Jeff Ballard – perkusja

„Sky&Country”, „Years of the Snake” to ECM-owskie albumy Fly Trio, zespołu mającego znaczące miejsce na współczesnej amerykańskiej scenie muzycznej. Tworzą go trzy wielkie indywidualności: saksofonista Mark Turner, perkusista Jeff Ballard i basista Larry Grenadier. Wszyscy są niezwykle cenionymi muzykami grającymi z największymi postaciami jazzowej sceny. Ich wspólnie komponowana muzyka, to powołując się na słowa Chica Corea’i coś zupełnie nowego, muzyczne doświadczenie intymności głębokiej osobistej rozmowy, wulkan kreatywności.

John McLaughlin + Zakir Hussain: Remember Shakti, Celebrating 40th anniversary

John McLaughlin – gitara
Zakir Hussain – tabla
Shankar Mahadevan – wokal
U. Shrinivas – mandolin
V. Selvaganesh – kanjira, ghatam, mridangam

John McLaughlin to legenda jazzowej gitary, współtwórca kultowych formacji Mahavishnu Orchestra i Shakti, muzyk zespołów Milesa Daviesa, Ala Di Meoli i Paco De Lucii czy Alexisa Kornera. John McLaughlin + Zakir Hussain: Remember Shakti to specjalny projekt koncertowy uświetniający 40-lecie przyjaźni i współpracy tej dwójki muzyków. Zaczęła sie ona właśnie od zespołu Shakti, który zachwycił oryginalnym połączeniem muzyki wschodniej z zachodnią. Oprócz McLaughlina oraz wirtuoza tabli Hussaina, w projekcie Remember Shakti uczestniczą: Hankar Mahadavan (wokal), U, Shrinivas (mandolina), V. Selvanagesh (kanjira, ghatam, mridangam).

17.11.2013, niedziela, godz. 18.00

Marcin Wasilewski Trio (Projekt specjalny)

Marcin Wasilewski – fortepian,
Sławomir Kurkiewicz – kontrabas,
Michał Miśkiewicz – perkusja,
Gość specjalny: Joakim Milder – saksofony

Wieloletni współpracownik Tomasza Stańko, niezwykle utalentowany pianista. On i jego zespół (oprócz oczywiście Tomasza Stańko), jako jedyni z polskiej sceny muzycznej należą do elitarnego grona nagrywającego dla wytwórni ECM. W tym roku przygotowuje dla Jazzowej Jesieni projekt specjalny.

Anouar Brahem Quartet – „Astounding Eyes Of Rita”

Anouar Brahem – oud
Klaus Gesing – klarnet basowy
Björn Meyer – kontrabas
Khaled Yassine – darbouka, bendir

Urodzony w Tunezji Anouar Brahem jest wirtuozem oud, arabskiej mandoliny. Jest uznawany za jednego z największych innowatorów gry na tym instrumencie, a jego muzyka zdobyła duży rozgłos na całym świecie. Brahem jest nie tylko znakomitym muzykiem, lecz również wybitnym kompozytorem, który łączy tradycyjną muzykę arabską z folkiem i jazzem. Od samego początku swojej solowej kariery, czyli od wczesnych lat 90. nagrywa dla wytwórni ECM. Album „Astounding Eyes of Rita” nagrał z niemieckim klarnecistą Klausem Gesingiem i szwedzkim kontrabasistą Bjornem Meyerem z grupy Ronin Nika Bartscha. Na instrumentach perkusyjnych gra Libańczyk Khaled Yassine. Inspiracją dla płyty była twórczość zmarłego w ubiegłym roku palestyńskiego poety Mahmouda Darwisha.