10. JJ w BB / 2012

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

PATRONAT: Prezydent Miasta Bielska-Białej Jacek Krywult
DYREKTOR ARTYSTYCZNY: Tomasz Stańko
OPIEKA PROGRAMOWA: ECM
MIEJSCE KONCERTÓW: Dom Muzyki Bielskiego Centrum Kultury Bielsko-Biała, ul. Słowackiego 27

14.11.2012, środa, godz. 19.00

Koncert jazzu tradycyjnego – The Big Chris Barber Band

Chris Barber w 1949 r. założył pierwszą własną orkiestrę, w skład której wchodzili m.in. Ron Bowden, Lonnie Donegan, Ken Colyer. W 1955 zorganizował zespół Crane River Jazz Band z klarnecistą Monty Sunshinem, z którym nagrana została słynna wersja utworu Sidneya Becheta „Petite Fleur”. W tym samym roku podjął współpracę z zespołem śpiewaczki bluesowej Ottile Patterson, która później została jego żoną.
Pod koniec l. 50. XX w. zespół Barbera odnosił ogromne sukcesy, stając się najpopularniejszą orkiestrą Europy. W latach 60. zmienił nazwę zespołu na Chris Barber Blues and Jazz Band. W 1991 otrzymał Order Imperium Brytyjskiego.

15.11.2012, czwartek, godz. 19.00

Jan Garbarek Group & Trilok Gurtu

Jan Garbarek – saksofon
Rainer Brüninghaus – fortepian
Yuri Daniel – kontrabas
Trilok Gurtu – instrumenty perkusyjne

40 lat po debiucie w wytwórni ECM, Jan Garbarek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów w jazzie. Miał kluczową rolę w tworzeniu wyraźnie europejskiej perspektywy na tę muzykę, jak również w tworzeniu tzw „Nordic tone ’. Muzyka Garbarka to zderzenie skandynawskiej, zdystansowanej wrażliwości, z niezwykłym ciepłem brzmienia jego saksofonu. W nowej odsłonie Jan Garbarek Group, Garbarek zaprosił jednego z najwybitniejszych perkusjonistów świata, pochodzącego z Indii, Triloka Gurtu.

16.11.2012, piątek, godz. 18.00

Maria Pia De Vito „In Compagnia D’Amore”

Maria Pia De Vito – wokal
Francois Couturier – fortepian
Anja Lechner – wiolonczela
Michele Rabbia – perkusja

Projekt In Compagnia D’Amore dedykowany jest muzyce włoskiego barokowego kompozytora, skrzypka i organisty, Giovanniego Battisty Pergolesiego. Urodzony w Neapolu, zmarły w wieku zaledwie 26 lat, Pergolesi był jednym z twórców opery komicznej. Maria Pia De Vito podejmuje reinterpretację jego twórczości poprzez nowoczesną improwizację. W kompanii Vito towarzyszą François Couturier (fortepian), Anja Lechner (wiolonczela) oraz Michele Rabbia (perkusja i elektronika). Projekt został zamówiony przez Fondazione Pergolesi Spontini. Premierowe wykonanie miało miejsce 11 września 2011 roku podczas festiwalu Pergolesi Spontini w Jesi, we Włoszech.

Tomasz Stańko Xtet

Tomasz Stańko – trąbka
Nelson Veras – gitara
Thomas Morgan – kontrabas
Gerald Cleaver – perkusja
Alexi Tuomarila – klawisze
Jalidan Ruiz – instrumenty perkusyjne

Tomasz Stańko, jak co roku przygotował specjalnie na Jazzową Jesień premierowy projekt: sekstet w duchu latynoskim. Do sekcji rytmicznej XTETU zaprosił amerykańskich muzyków, Geralda Cleavera oraz Thomasa Morgana a także kubańskiego perkusjonistę Jalidana Ruiza. Publiczność, przyzwyczajona do fortepianu w muzyce Stańko, tym razem będzie mogła posłuchać składu z gitarą. Zagra na niej mieszkający w Paryżu, a pochodzący z Brazylii wirtuoz Neslon Veras.

17.11.2012, sobota, godz. 19.00

James Farm

Joshua Redman – saksofon
Aaron Parks – fortepian
Matt Penman – kontrabas
Eric Harland – perkusja

Saksofonista Joshua Redman jest obecnie jednym z najbardziej cenionych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Redman co roku znajduje się na pierwszych miejscach prestiżowych rankingów magazynów takich, jak Downbeat czy Jazz Times, a magazyn The New Yorker wymienił jego album „Spirit of the Moment: Live at the Village Vanguard” na liście 100-tu Najważniejszych Albumów Jazzowych w historii tej muzyki.
„James Farm” to najnowszy projekt Joshua Redmana, do którego zaprosił czołowych muzyków amerykańskiej sceny jazzowej.

17.11.2012, sobota, godz. 21.30

Charles Lloyd – Maria Farantouri „Athens Concert” (ECM)

Charles Lloyd – saksofon tenorowy, flet
Maria Farantouri – wokal
Reuben Rogers – kontrabas
Eric Harland – perkusja
Socratis Sinopoulos – lira
Takis Farazis – fortepian

Charles Lloyd jest jednym z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych, którego charakterystyczne, magnetyzujące brzmienie ma rzesze miłośników na całym świecie. Na amerykańskiej scenie muzycznej jest już od początku lat 60., gdy w kwintecie Chico Hamiltona rozpoczynał karierę. Na przełomie lat 60. i 70. grał nowoczesny, progresywny jazz. Jego sztandarową formacją był kwartet, a najsłynniejszy z nich to ten z lat 1966-69 z Keithem Jarrettem, Cecilem McBee i Jackiem DeJohnettem. Pod koniec lat 80-tych rozpoczął trwającą do dziś współpracę z wytwórnią ECM, która zaowocowała wieloma niezwykle interesującymi produkcjami muzycznymi. Ostatni to „Athens Concert”.
Album został zarejestrowany u podnóża Akropolu, w Odeon of Herodes Atticus podczas letniej nocy zeszłego roku Koncert ateński jest wynikiem współpracy amerykańskiego saksofonisty, Charlesa Lloyda, z Marią Farantouri, grecką wokalistką, dla wielu uosabiającą duszę narodu greckiego. Wraz z wyjątkowym wsparciem zespołu Lloyda projekt miał szansę zaistnieć i wpisać się w obszar muzycznych spotkań międzykulturowych. Muzyka wciąga słuchacza w niepowstrzymany nurt brzmieniowej rzeki. To muzyka wielu nastrojów – melancholijna, obrzędowa – odwołuje się do tradycyjnej muzyki greckiej, piosenek Theodorakisa i Eleni Karaindrou. Jest też w części przywołaniem muzycznych korzeni Lloyda.

18.11.2012, niedziela, godz. 18.00

Billy Hart Quartet

Mark Turner – saksofon tenorowy
Ethan Iverson – fortepian
Ben Street – kontrabas
Billy Hart – perkusja

Legendarny perkusista Billy Hart zaprezentuje swój wydany w tym roku, pierwszy dla wytwórni ECM, album „All Our Reasons”.
Billy Hart Quartet istnieje od 2003 roku i regularnie koncertuje w Nowym Jorku. Debiutancki album „Quartet” sygnowany nazwiskiem Harta został wydany w 2005 roku przez High Note, zyskując uznanie publiczności i krytyki muzycznej. Od tamtej pory muzyka grupy ewoluuje w stronę większej otwartości i wrażliwości, co doskonale wpisuje się w filozofię wytwórni ECM. Autorami utworów znajdujących się na płycie są Billy Hart, Ethan Iverson i Mark Turner.
Billy Hart swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał u boku Shirley Horn i Buck Hill. W latach ’60 koncertował z Jimmy Smithem, Wesem Montgomerym, Eddie Harrisem, and Pharoah Sandersem, by w 1970 roku dołączyć do sextetu Herbiego Hancocka. Współpracował również m.in. z McCoyem Tynerem, Stanem Getzem, Gerry Mulliganem, Billy Harperem, Clarkiem Terrym. W latach ’90 tworzył skład zespołów prowadzonych przez Charlesa Lloyda, Joe Lovano i Toma Harrella.