20 listopada 2021 (sobota) 18:00

Kasia Pietrzko – Projekt specjalny

Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko, kontynuuje eksplorację nowego pokolenia Polskiego Jazzu. Pianistkę Kasię Pietrzko zaprosiliśmy do stworzenia projektu specjalnego, dającego szansę realizacji jej wieloletniego marzenia: koncertu na duży skład - jazzowe combo i chór. 

Kasia Pietrzko, pianistka, kompozytorka, aranżerka. Absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie jest obecnie słuchaczką studiów doktoranckich. Swoje umiejętności doskonaliła również w Nowym Jorku u Aarona Parksa, Taylora Eigsti, Johny’ego O’Neala, Aarona Goldberga i Kenny’ego Wernera. Jej debiut „Forthright Stories” (2017) został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków i środowisko w kraju i za granicą otrzymując najwyższe oceny. Został nagrany z Corcoranem Holtem (USA) na kontrabasie oraz Piotrem Budniakiem na perkusji. Jej występ na Sopockim Festiwalu Jazzowym tamtego roku na zaproszenie Grega Osby’ego został wspomniany w amerykańskim magazynie Downbeat. Laureatka „Mateusza” Trójki Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za „Forthright Stories” oraz nagrody Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii Nadzieja Melomanów. Wg miesięcznika Jazz Forum jest drugą Nową Nadzieją. Pianistka była nominowana do nagrody Fryderyki 2018 w kategorii Debiut Roku.

W lutym 2018 roku zagrała pierwszy koncert z Tomaszem Stańko, który zapowiadał dalszą współpracę i jesienną, europejską trasę koncertową. Trębacz wyjątkowo docenił talent Pietrzko i wieścił jej dużą karierę. Jazzowa Jesień im. Tomasza Stańko, kontynuując eksplorację nowego pokolenia Polskiego Jazzu, zaprosił pianistkę do stworzenia projektu specjalnego dla festiwalu. To zaproszenie daje jej możliwość realizacji wieloletniego marzenia koncertu na duży skład - jazzowe combo + Orkiestra; bądź jazzowe combo + Chór.

Kasia Pietrzko Trio z chórem mieszanym i kameralną orkiestrą dętą

Katarzyna Pietrzko - fortepian
Andrzej Święs - kontrabas
Piotr Budniak - perkusja

Cyprian Baszyński - trąbka
Jacek Namysłowski - puzon
Marek Konarski - klarnet basowy, saksofon tenorowy
Jarek Kaczmarczyk - flet, klarnet basowy
Maciej Kądziela - saksofon altowy, saksofon barytonowy

Ośmioosobowy chór mieszany

Galerie zdjęć z tego koncertu

Materiały video z tego koncertu

Skalpel + Jazz Quartet & Piotr Damasiewicz „Music For S”

Elektroakustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko
Skalpel to polski duet nu jazzowy tworzony przez Marcina Cichego i Igora Pudło. Latem 2019 roku z okazji 77. rocznicy urodzin Tomasza Stańko, Skalpel wspólnie z trębaczem Piotrem Damasiewiczem po raz pierwszy zaprezentowali program “Music for S”. – Nie miał to być koncert żałobny, ale celebracja życia Tomasza Stańko – mówi Igor Pudło. – Przygotowaliśmy własną panoramą jego twórczości: od poczynań awangardowych, free jazzowych, utrwalonych na płycie „Twet” czy nagraniach koncertowych z klubu Remont i z Pałacu Prymasowskiego, poprzez bardziej przystępne formy, jak te z płyty „C.O.C.X.” czy wreszcie muzykę znaną z jego albumów nagranych dla wydawnictwa ECM. Próbujemy stworzyć takie uniwersum muzyki Tomasza Stańko, które w naszych głowach istnieje od dawna. Już na naszych pierwszych płytach sięgaliśmy po sample z jego albumów, jednak nigdy dotąd nie wykorzystywaliśmy brzmienia jego trąbki – dodaje artysta.

Na 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej wystąpią w składzie:

Marcin Cichy – elektronika
Igor Pudło – elektronika
Piotr Damasiewicz – trąbka
Damian Kostka – kontrabas
Piotr Rakowski – wibrafon
Rafał Dutkiewicz – perkusja

Galerie zdjęć z tego koncertu