19 listopada 2021 (piątek) 18:00

Mathias Eick Quintet „When we leave” (ECM, polska premiera)

Obdarzony nieskazitelnym i przenikliwym tonem, norweski trębacz Mathias Eick, zaprezentuje premierowo materiał ze swojej najnowszej płyty.
Mathias Eick – trąbka Håkon Aase – skrzypce Andreas Ulvo – fortepian Audun Erlien – bass Torstein Lofthus – perkusja Ton trąbki Mathiasa Eicka opisano na łamach New York Timesa jako nieskazitelny i przenikliwy. Na Jazzowej Jesieni, jako pierwsi w Polsce, będziemy mogli usłyszeć na żywo materiał z jego najnowszej płyty "When we leave". Norweskiemu trębaczowi towarzyszyć będzie  skrzypek Håkon Aase, jeden z najwybitniejszych improwizatorów swojego pokolenia. Na płycie podąża on za leaderem jak cień, łącząc w swoich pariach motywy ludowe z muzyką improwizowaną. W centrum pozostają pianista Andras Ulvo i gitarzysta basowy Audun Erliern. Kwartet dopełni znakomity perkusista Torstein Lofthus. Album "When we leave" został nagrany w Oslo w Rainbow Studio w sierpniu 2020 roku.

Galerie zdjęć z tego koncertu

Materiały video z tego koncertu

Maciej Obara Sextet „Euforila” – Projekt specjalny

Saksofonista Maciej Obara stworzył wyjątkowe wieloosobowe ensemble, do którego zaprosił muzyków z nowej polskiej sceny jazzowej.
Saksofonista Maciej Obara, który w ubiegłym roku w wytwórni ECM wydał album „Three crowns”, specjalnie dla Jazzowej Jesieni stworzył wyjątkowe wieloosobowe ensemble, do którego zaprosił muzyków z nowej polskiej sceny jazzowej. Obara jest muzykiem, który konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny od samego początku swojej artystycznej drogi i jest bardzo efektywny w budowaniu swojej kariery muzycznej. Jako trzeci z Polaków, po Tomaszu Stańko i trio Marcina Wasilewskiego, znalazł się w wyjątkowym gronie artystów nagrywających dla ECM Records. Saksofonista bardzo dużo koncertuje – zarówno ze swoim polsko-norweskim Kwartetem, jak i jako gość wielu zagranicznych projektów. Dzięki doświadczeniu, wiedzy i otwartości projekt dla Jazzowej Jesieni nie tylko zaprezentuje polską scenę, a będzie też stymulatorem nowych połączeń. Na 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej zespół wystąpi w składzie: Maciej Obara – saksofon Tomek Dąbrowski – trąbka Dominik Wania – instrumenty klawiszowe Grzegorz Tarwid – instrumenty klawiszowe Ole Morten Vagan – kontrabas Gard Nilssen – perkusja

Galerie zdjęć z tego koncertu

Materiały video z tego koncertu