18 listopada 2021 (czwartek), 18:00

Jakob Bro featuring Arve Henriksen i Jorge Rossy „Uma Elmo” (ECM)

Jakob Bro jest uznawany za jeden z najciekawszych głosów gitarowych jazzu. Jednym z ważniejszych momentów jego nowego albumu "Uma Elmo" jest utwór „To Stanko” – wyciszony hołd dla Tomasza Stańko.
Jakob Bro jest gitarzystą i kompozytorem, który stał się najważniejszym reprezentantem duńskiej sceny jazzowej na świecie. W swoim dorobku ma imponującą liczbę autorskich albumów, na których wystąpili również wyjątkowi soliści, tacy jak Lee Konitz, Bill Frisell, Paul Motian, Kenny Wheeler czy Paul Bley. Drogę do nagrywania dla wytwórni ECM otworzyła mu współpraca z Paulem Motianem & The Electric Bebop Band („Garden of Eden”, ECM, 2006) oraz Tomaszem Stańko („Dark Eyes”, ECM, 2009). Debiutem Jakuba Bro (jako lidera) dla ECM była płyta „Gefion”, nagrana w trio z Jonem Christensenem i Thomasem Morganem.

„Uma Elmo” jest jego piątym albumem, na którym gra główną rolę, nagranym dla ECM. Jakob Bro przedstawia na tej płycie swoje nowe trio, które tworzy z norweskim trębaczem Arve Henriksenem i hiszpańskim perkusistą Jorge Rossy. Wydany w 2021 roku album zbiera doskonałe recenzje na całym świecie, a Bro jest obecnie uznawany za jeden z najciekawszych głosów gitarowych jazzu. Jednym z ważniejszych momentów albumu to utwór „To Stanko”. Jak mówi sam artysta: Skomponowałem utwór “To Stanko”, aby uczcić życie i brzmienie Tomasza Stańko, w którego zespole grałem, nagrywałem i z którym koncertowałem na całym świecie przez ponad pięć lat”.

Na 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej wystąpi w składzie:

Jakob Bro – gitara
Arve Henriksen – trąbka
Jorge Rossy – perkusja

Galerie zdjęć z tego koncertu

Materiały video z tego koncertu

Vijay Iyer Trio featuring Linda May Han Oh & Tyshawn Sorey „Uneasy” (ECM)

Vijay Iyer to według opiniotwórczego portalu Pitchfork "jeden z najbardziej interesujących iżywiołowych młodych pianistów współczesnego jazzu. Wiosną ukazał się jego najnowszy album „Uneasy”, nagrany w trio: z Lindą Oh na kontrabasie i Tyshawn Soreyem na perkusji.
Vijay Iyer to urodzony w 1971 roku pianista jazzowy, kompozytor, lider, producent i pisarz. Jest uznawany za człowieka renesansu, którego kariera i działalność obejmuje zarówno nauki ścisłe, humanistyczne, jak i dziedziny sztuki. Niezależnie od kariery muzycznej, Iyer studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Yale. Obronił także doktorat z fizyki na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jego badania obejmowały między innymi percepcję muzyki. Publikuje artykuły w magazynach naukowych. Vijay Iyer był kilkakrotnie nominowany do nagrody Grammy jako kompozytor-pianista. Został uhonorowany licznymi nagrodami: MacArthur Fellowship, Doris Duke Performing Artist Award, a United States Artist Fellowship, the Alpert Award in the Arts oraz dwoma nagrodami “Echo”. Czterokrotnie prestiżowy magazyn „Downbeat” uznał go za najlepszego muzyka roku. Od 2013 roku nagrywa dla ECM Records. Na 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej wystąpi w składzie: Vijay Iyer – fortepian Linda May Han Oh – kontrabas Tyshawn Sorey – perkusja

Galerie zdjęć z tego koncertu

Materiały video z tego koncertu