19 listopada 2020 (czwartek), 18:00

Dominik Wania: „Lonely Shadows”

Fortepian Solo
Dominik Wania rozpoznawalność na muzycznym rynku zaczął zdobywać grając u boku Tomasza Stańko. Zaproszenie od legendarnego jazzmana otrzymał zaraz po skończeniu studiów w New England Conservatory of Music w Bostonie. Podczas czteroletniej współpracy z trębaczem, w jego zespole, Wania poznał swojego kolejnego muzycznego partnera – saksofonistę Macieja Obarę, którego kwartet współtworzy do dziś. Jedna z najważniejszych polskich formacji ostatnich lat pozwoliła pianiście rozwinąć swój talent i rozpocząć karierę międzynarodową. Wraz z zespołem Obary odwiedził najlepsze jazzowe sale i festiwale na świecie, a także nagrał sześć płyt, z czego dwie ostatnie również znalazły się w katalogu ECM Records. Wania działa wielotorowo, bo poza występami i nagraniami w licznych jazzowych konstelacjach, poświęca się też pracy dydaktycznej w murach Akademii w Krakowie i Katowicach, a także nagrywa muzykę filmową we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem. Jesienią ubiegłego roku, podczas dwudniowej sesji nagraniowej w Lugano powstał jego pierwszy solowy album dla ECM – „Lonely Shadows”. Premiera krążka odbyła się we wrześniu 2020 roku.

AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy: „Inspired by ECM New Series”

Marek Moś — dyrygent, Magdalena Maliszewska — flet, Janusz Wawrowski — skrzypce, Piotr Sałajczyk — fortepian, Piotr Nowak — trąbka
Eksploracja cyklu wydawniczego ECM New Series to naturalne rozwinięcie formuły festiwalu Jazzowa Jesień, dedykowanego w głównej mierze katalogowi tej monachijskiej wytwórni. Na przestrzeni lat podczas festiwalu usłyszeć mogliśmy kilka akcentów z tej serii, m.in. koncerty wiolonczelistki Anji Lechner czy argentyńskiego gitarzysty Pablo Márqueza. Cykl ECM New Series powstał w 1984 roku w celu udokumentowania zachodnich dzieł klasycznych. Wydawane są tu utwory kompozytorów od wczesnych lat (Thomas Tallis, Carlo Gesualdo, Giovanni Pierluigi da Palestrina) do współczesnych (John Cage, Elliott Carter, Steve Reich i John Adams). W ramach 18. Jazzowej Jesieni Orkiestra AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia sięgnie do utworów kompozytorów wydawanych w ramach ECM New Series. W programie koncertu znajdą się utwory Mieczysława Wajnberga – Koncert fletowy z solistą oraz Concertino na skrzypce i orkiestrę (solista: Janusz Wawrowski) i – Dymitra Szostakowicza – Symfonia op. 110 bis na same smyczki.