XI Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej - 2013

PROGRAM 11. JAZZOWEJ JESIENI W BIELSKU-BIAŁEJ 13.11 – 17.11.2013R.

PATRONAT: PREZYDENT MIASTA BIELSKA-BIAŁEJ JACEK KRYWULT

DYREKTOR ARTYSTYCZNY: TOMASZ STAŃKO

OPIEKA PROGRAMOWA: ECM

MIEJSCE KONCERTÓW: DOM MUZYKI BIELSKIEGO CENTRUM KULTURY BIELSKO-BIAŁA, UL.SŁOWACKIEGO 27
 

PROGRAM

 

13.11.2013 /ŚRODA/, G.18.00

 

Koncert jazzu tradycyjnego - Keith Ball and his Jazzmen (karnet nie obejmuje tego koncertu)


Keith Ball - śpiew
John Bennett - puzon
Hugh Ledigo - fortepian
Nick Millward - perkusja
Bill Coleman - bas
Ben Cummings - trąbka
Julian Stringle - klarnet
 

14.11.2013 /CZWARTEK/ GODZ. 19.00

 

Eliane Elias feat. Marc Johnson "Swept Away"

Eliane Elias - wokal, fortepian
Marc Johnson - kontrabas
Graham Dechter - gitara elektryczna
Mauricio Zottarelli - perkusja i instrumenty perkusyjne


Eliane Elias pochodzi z Brazylii, od ponad 30 lat mieszka w Nowym Jorku. Gra na fortepianie i śpiewa. Współpracowała z Randym Breckerem i Herbie Hancockiem. Najnowszą płytę Swept Away nagrała dla wytwórni ECM. 

 

15.11.2013 /PIATEK/ GODZ. 18.00

 

DAVID VIRELLES feat. ANDREW CYRILLE “CONTINUUM”

David Virelles - fortepian
Andrew Cyrille - perkusja
Ben Street – kontrabas
Román Díaz – instrumenty perkusyjne

Urodzony w 1983 roku na Kubie, pianista David Virelles, po przeprowadzce do Nowego Jorku w 2009 roku szybko znalazł się w elitarnym gronie grających w najlepszych jazzowych venue, z takimi muzykami jak Steve Coleman, Ravi Coltrane, Hermeto Pascoal, Paul Miotian. Jego kariera rozwija się w bardzo szybkim tempie, jego ostatnia płyta "Continuum" w rankingach dwóch dziennikarzy The New York Times znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych płyt 2012 roku. Nagrana z basistą Benem Streetem, legendarnym perkusistą Andrew Cirillem oraz perkusjonistą Romanem Diazem, to świeze jazzowe granie, nasycone południowym temperamentem. Dodatkowego czaru dodaje wpleciona komputerowo poezja kubańskiego poety Alberto Lescay'a.

***
 

TOMASZ STAŃKO. VISION PROJECT

Tomasz Stańko - trąbka
Sylvie Courvoisier - fortepian
Mark Feldman – skrzypce
Mark Helias – kontrabas 

16.11.2013 /SOBOTA/ GODZ. 18.00

 

FLY TRIO

Mark Turner – saksofon tenorowy
Larry Grenadier – kontrabas
Jeff Ballard - perkusja


"Sky&Country", "Years of the Snake" to ECM-owskie albumy Fly Trio, zespołu mającego znaczące miejsce na współczesnej amerykańskiej scenie muzycznej. Tworzą go trzy wielkie indywidualności: saksofonista Mark Turner, perkusista Jeff Ballard i basista Larry Grenadier. Wszyscy są niezwykle cenionymi muzykami grającymi z największymi postaciami jazzowej sceny. Ich wspólnie komponowana muzyka, to powołując się na słowa Chica Corea'i coś zupełnie nowego, muzyczne doświadczenie intymności głębokiej osobistej rozmowy, wulkan kreatywności. 

***
 

JOHN McLAUGHLIN + ZAKIR HUSSAIN: 
REMEMBER SHAKTI, Celebrating 40th anniversary

John McLaughlin – gitara
Zakir Hussain – tabla
Shankar Mahadevan – wokal
U. Shrinivas – mandolin
V. Selvaganesh – kanjira, ghatam, mridangam

John McLaughlin to legenda jazzowej gitary, współtwórca kultowych formacji Mahavishnu Orchestra i Shakti, muzyk zespołów Milesa Daviesa, Ala Di Meoli i Paco De Lucii czy Alexisa Kornera. John McLaughlin + Zakir Hussain: Remember Shakti to specjalny projekt koncertowy uświetniający 40-lecie przyjaźni i współpracy tej dwójki muzyków. Zaczęła sie ona właśnie od zespołu Shakti, który zachwycił oryginalnym połączeniem muzyki wschodniej z zachodnią. Oprócz McLaughlina oraz wirtuoza tabli Hussaina, w projekcie Remember Shakti uczestniczą: Hankar Mahadavan (wokal), U, Shrinivas (mandolina), V. Selvanagesh (kanjira, ghatam, mridangam).
 

17.11.2013 /NIEDZIELA/ GODZ. 18.00

 

MARCIN WASILEWSKI TRIO/PROJEKT SPECJALNY/

Marcin Wasilewski- fortepian,
Sławomir Kurkiewicz- kontrabas,
Michał Miśkiewicz- perkusja,
Gość specjalny: Joakim Milder- saksofony

Wieloletni współpracownik Tomasza Stańko, niezwykle utalentowany pianista. On i jego zespół, (oprócz oczywiście Tomasza Stańko), jako jedyni z polskiej sceny muzycznej należą do elitarnego grona nagrywającego dla wytwórni ECM. W tym roku przygotowuje dla Jazzowej Jesieni projekt specjalny. 

***
 

ANOUAR BRAHEM QUARTET 
“ASTOUNDING EYES OF RITA”

Anouar Brahem – oud
Klaus Gesing – klarnet basowy
Björn Meyer – kontrabas
Khaled Yassine – darbouka, bendir

Urodzony w Tunezji Anouar Brahem jest wirtuozem oud, arabskiej mandoliny. Jest uznawany za jednego z największych innowatorów gry na tym instrumencie, a jego muzyka zdobyła duży rozgłos na całym świecie. Brahem jest nie tylko znakomitym muzykiem, lecz również wybitnym kompozytorem, który łączy tradycyjną muzykę arabską z folkiem i jazzem. Od samego początku swojej solowej kariery, czyli od wczesnych lat 90. nagrywa dla wytwórni ECM. Album "Astounding Eyes of Rita" nagrał z niemieckim klarnecistą Klausem Gesingiem i szwedzkim kontrabasistą Bjornem Meyerem z grupy Ronin Nika Bartscha. Na instrumentach perkusyjnych gra Libańczyk Khaled Yassine. Inspiracją dla płyty była twórczość zmarłego w ubiegłym roku palestyńskiego poety Mahmouda Darwisha. 

Bilety już w sprzedaży. Ceny biletów: Karnety - 320 zł (WYPRZEDANE), Koncert jazzu tradycyjnego - Keith Ball and his Jazzmen (13 listopada - karnet nie obejmuje tego koncertu) - 40 zł (normalny) i 20 zł (ulgowy), Eliane Elias (14 listopada) - 80 zł, David Virelles, Tomasz Stańko (15 listopada) - 100 zł, Fly Trio, John McLaughlin Zakir Hussain (16 listopada) - 140 zł (WYPRZEDANE). Marcin Wasilewski, Anouar Brahem Quartet (17 listopada) - 80 zł. Bilet zakupiony na dany dzień uprawnia do wejścia na oba koncerty. 

Koncerty z dniach 14, 15 i 17 listopada - BILETY WYPRZEDANE (W sprawie miejsc na dostawkach prosimy o kontakt z numerami 33 8281645 lub 33 8281655).

Rok jazzowej: