VI Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej - 2008

JAZZOWA JESIEŃ 2008
To był najdłuższy z dotychczasowych fetiwali. Rozpoczął się 9 listopada koncertem Ornette Colemana, a zakończył 5 grudnia koncertem kolęd Carli Bley.
9 listopada kościół w Aleksandrowicach wypełnił się po brzegi fanami jazzu. Trudno sie dziwić, na scenie miał zagościć twórca free-jazzu, neden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych Ornette Coleman. 
Artysta wraz z zespołem (na perkusji grał jego syn Denardo Coleman) pokazał bardzo różne oblicza swojej muzyki - od spokojnych ballad, do energetycznego free-jazzu. 

Kilka dni później, 13 listopada można było posłuchać nietypowego zestawu instrumentów. John Surman grał na saksofonach i klarnecie, a Howard Moody na organach. Artyści wpólnie nagrali album Rain On The Window. 
27 listopada Tomasz Stańko wraz z Andrzejem Smolikiem zaprezentowali odświeżony projekt Peyotl, inspirowanyNarkotykami Witkacego. 
Dzień później w Domu Muzyki gościli Dino Saluzzi (argentyński wirtuoz bandeonu) i Anja Lechner (niemiecka wiolonczelistka zafascynowana muzyką klasyczną) oraz egzotyczna muzyka wirtuoza oud - Anouara Brahema. Oud to instrument pochodzący z Persji, przodek lutni.
29 listopada zaprezentowało się kolejnych dwóch wykonawców. Norma Winston zaśpiewała z towarzyszeniem fortepianu i klarnetu oraz saksofonu. Słynny czeski kontrabasista Miroslav Vitous wystąpił ze swoim kwartetem, przedpremierowo prezentując swój materiał z płyty nagranej dla ECMu, która miała się ukazać kilka miesięcy później. 
Festiwal zamknął koncert pianistki Carli Bley, która wykonywała kolędy w jazzowej aranżacji. 

Zobacz galerie zdjęć z koncertów VI Jesieni Jazzowej:

Ornette Coleman

John Surman i Howard Moody

Dino Saluzzi i Anja Lechner

Tomasz Stańko i Andrzej Smolik

Anouar Brahem Trio

Norma Winston

Miroslav Vitous Quartet

Carla Bley 

Zobacz wydawnictwo festiwalowe (program)

 
13460
Wszystkie prawa autorskie do tekstów, zdjęć i klipów multimedialnych są zastrzeżone. Kopiowanie materiałów dozwolone jest pod warunkiem podania źródła: www.jazzowajesien.pl

Rok jazzowej: