Jubileuszowy festiwal

14 listopada rozpocznie się jubileuszowa, dziesiąta edycja jednego z najbardziej cenionych jazzowych festiwali w Polsce – Jazzowej Jesieni. W Bielsku-Białej jazz będzie rozbrzmiewał na 7 koncertach zaplanowanych na 5 festiwalowych dni.

W tym roku festiwal rozpocznie się od koncertu jazzu tradycyjnego. „Korzenie jazzu” będzie prezentował brytyjski zespół The Big Chris Barber Band.

Dzień później zaprezentuje się jeden z najbardziej cenionych muzyków europejskiej jazzu – Jan Garbarek. Saksofonista wystąpił już w Bielsku-Białej trzykrotnie, ale za każdym razem jego koncert urasta do rangi wielkiego wydarzenia. W tym roku będzie mu towarzyszył hinduski perkusjonista Trilok Gurtu.

16 listopada Maria Pia de Vito przybliży nam muzykę włoskiego baroku, a Tomasz Stańko zaprezentuje „sekstet w duchu latynoskim”. Tradycyjnie dyrektor artystyczny Jazzowej Jesieni prezentuje w Bielsku-Białej nowy program.

Następny festiwalowy dzień to aż dwa duże wydarzenia. Projekt James Farm przedstawi saksofonista Joshua Redman, a Charles Lloyd zaprezentuje Athens Concert z grecką wokalistką Marią Farantouri.

W ostatnim koncercie tegorocznego festiwalu usłyszymy kwartet perkusisty Billego Harta.